KOŁOBRZEG - interaktywny przewodnik po Kołobrzegu

MAPA - atrakcje turystyczne w Kołobrzegu. Funkcja 'nawiguj' pokazuje drogę do wybranej atrakcji turystycznej.


Szukasz noclegu w Polsce?

Sprawdź ogłoszenia na naszej stronie

Historia Kołobrzegu na tle dziejów Pomorza

Ponad 20 tysięcy lat temu zaczął ocieplać się klimat. W tym czasie półkula północna ziemi była pokryta lodem. Lodowiec sięgał do Wyżyny Łódzkiej a jej grubość sięgała jednago kilometra. Lodowiec zgromadził taką ilość wody, że poziom mórz i oceanów był niższy niż obecnie o prawie 100 m. Gdy lodowiec ustąpił ziemia zacząła porastać lasami a sprzyjające warunki spowodowały pojawienie się ludzi. Znaleziska archeologiczne wykazują zaludnianie Pomorza.

Osadnictwo w okresie paleolitu (ok. 12 000 – 8 000 lat p.n.e.): Pierwsze ślady obecności ludzi na Pomorzu pochodzą z okresu paleolitu, kiedy to tereny te były zamieszkiwane przez plemiona myśliwych i zbieraczy. Ludzie ci pozostawili po sobie kamienne narzędzia, takie jak ostrza, groty strzał i inne przedmioty wykorzystywane w codziennym życiu. W tym okresie Pomorze było jeszcze w dużej mierze pokryte lasami, a warunki klimatyczne były bardziej surowe niż dzisiaj. Ślady takich osad znaleziono m.in. w okolicach Szczecina i Gdańska.

Osadnictwo w okresie mezolitu (ok. 8 000 – 5 000 lat p.n.e.): W mezolicie, kiedy klimat stał się bardziej sprzyjający, na Pomorzu pojawiły się pierwsze trwałe osady. Ludzie zaczęli osiedlać się wzdłuż rzek, jezior i na wybrzeżu Bałtyku, gdzie łatwiej było zdobywać pożywienie. Z tego okresu pochodzą również liczne narzędzia kamienne oraz ślady po ogniskach.

Osadnictwo w okresie neolitu (ok. 5 000 – 1 700 lat p.n.e.): Neolit, czyli okres przejścia do rolnictwa, przyniósł znaczną zmianę w osadnictwie na Pomorzu. W tym czasie zaczęły powstawać większe stałe osady, a ludzie zaczęli uprawiać ziemię, hodować zwierzęta i wytwarzać ceramikę. Osady złożone z ziemiankowych domostw, z czasem otoczone wałami, tworzyły grodziska.

Osadnictwo w okresie brązu (ok. 1 700 – 700 lat p.n.e.): W okresie brązu na Pomorzu rozwijało się osadnictwo związane z kulturą łużycką, która była jedną z najbardziej rozwiniętych kultur w Europie Środkowej. Ludzie zaczęli budować grodziska obronne i rozwijać prymitywne formy wymiany handlowej.

Osadnictwo w okresie żelaza (ok. 700 p.n.e. – I w. n.e.): W okresie żelaza na Pomorzu, szczególnie w rejonie zachodnim, rozwijały się plemiona związane z kulturą pomorską. W tym okresie na Pomorzu miały miejsce intensywne kontakty z ludami z Europy Środkowej, a także z celtyckimi i skandynawskimi plemionami.

Osadnictwo w okresie rzymskim (I–IV w. n.e.): Chociaż sam region Pomorza nie był bezpośrednio pod wpływem Rzymu, ślady pierwszych kontaktów z Rzymem są widoczne w postaci importowanych przedmiotów, takich jak monety, ceramika czy biżuteria. Nie ma dowodów na kontakty bezpośrednie co wpływało na rozwój osad wzdłuż szlaków handlowych.

Ślady wczesnosłowiańskiego osadnictwa (VII–X w.): Wczesne osadnictwo słowiańskie na Pomorzu ma swoje korzenie w VII wieku. W tym czasie w miejscu dzisiejszego Kołobrzegu powstała rozwinięta osada umocniona wałami z ziemi i palisad łączonych hakowo co świadczy o jej Słowiańskim charakterze.

Chrzty Pomorza i wpływ Polski (X wiek): Kołobrzeg, w wyniku procesu chrystianizacji Pomorza, znalazł się pod wpływem Polski. Około 1000 roku, biskup Wojciech (św. Wojciech) udał się na Pomorze tworząc diecezję kołobrzeską. W tym czasie Kołobrzeg był związany z polską dynastią Piastów, co było wynikiem politycznych i religijnych zależności i integrowało go z Królestwem Polskim.

Pozycja w Królestwie Pomorskim i wpływy skandynawskie (X–XIII wiek): Wpływy polskich władców na terenach Pomorza malały. W XIII wieku, kiedy Pomorze było podzielone na mniejsze księstwa, Kołobrzeg znalazł się pod wpływem Księstwa Pomorskiego powiązanego z różnymi władcami skandynawskimi.

Okres wpływów Krzyżaków (XIV–XV wiek): Od 1309 roku Kołobrzeg znalazł się pod panowaniem zakonu krzyżackiego, który przejął kontrolę nad Pomorzem. Krzyżacy rozwijali miasto, budując nowe umocnienia i rozwijając port. W tym okresie Kołobrzeg był częścią Państwa Zakonu Krzyżackiego, aż do jego upadku w 1466 roku, kiedy to miasto wróciło do Królestwa Polskiego.

Po 1466 roku, na mocy II pokoju toruńskiego, Kołobrzeg stał się częścią Królestwa Polskiego. W XVII wieku miasto stało się celem agresji ze strony Szwedów. Kołobrzeg przechodził z rąk do rąk, przez pewien czas był nawet pod wpływami Rosji, aż ostatecznie znalazł się pod panowaniem Prus w XVIII wieku.

Po 1945 roku Kołobrzeg powrócił w granice Państwa Polskiego. Przeszedł ogromne zmiany. Odbudowa portu, rozwój infrastruktury, a także rozwój turystyki uczyniły Kołobrzeg jednym z najważniejszych polskich ośrodków turystycznych i uzdrowiskowych.

Materiał został opracowany na podstawie zasobów internetu w celu zainspirowania do dalszego poszukiwania informacji i rozwijania wiedzy o tym regionie.

Dalsze poszukiwania informacji o regionie można rozpocząć odWikipedii

  • Latarnia morska w Kołobrzegu

    Latarnia morska w Kołobrzegu

    Latarnia morska w Kołobrzegu, zbudowana w 1946 roku, ma 26,5 metra wysokości i jest jednym z symboli miasta. Służy jako punkt orientacyjny dla statków i turystów. W jej pobliżu znajduje się promenada, a latarnia stanowi popularną atrakcję turystyczną. Dzięki możliwości wejścia na górny taras widokowy możemy podziwiać widoki ma morze, port i miasto.

    Latarnia opisanyna Wikipedii

    Latarnie mordskie w Polscewww.latarnie-morskie.ic2travel.pl

    Nawiguj
  • Platforma widokowa

    Platforma widokowa

    Molo w Kołobrzegu ma długość 220 metrów i szerokość 9 metrów, zakończone platformą widokową. Służy zarówno jako miejsce spacerowe, jak i przystań dla jednostek pływających. To popularna atrakcja turystyczna, oferująca piękne widoki na morze i port co sprawia, że jest chętnie odwiedzana przez turystów. Na platformie znajduje się lokal gastronomiczny.

    Więcej o molotutaj

    Nawiguj
  • Ratusz w Kołobrzegu

    Ratusz w Kołobrzegu

    Ratusz w Kołobrzegu to jeden z kluczowych elementów miejskiej architektury, pełniący funkcje administracyjne i reprezentacyjne. Pierwszy ratusz w stytlu gotyckim powstał w XIV wieku jednak został rozebrany. Obecny budynek, w stylu neogotyckim, został wzniesiony w XIX wieku. Po zniszczeniach II wojny światowej, ratusz odbudowano, a jego wieża stała się charakterystycznym punktem miasta. Obecnie pełni rolę siedziby władz miejskich, a także jest jednym z ważniejszych zabytków Kołobrzegu.

    Więcej o ratuszututaj

    Nawiguj
  • Baszta Lontowa

    Baszta Lontowa

    Baszta Lontowa w Kołobrzegu to średniowieczna, ceglana budowla w styly gotyckim z XIV wieku, powstała jako element fortyfikacji miejskich. Jej nazwa pochodzi od "lontu" – urządzenia do zapalania broni palnej. Dziś jest atrakcją turystyczną o wyjątowej wartgości ponieważ w przeszłości ulegała tylko niewielkim uszkodzeniom i przebudowom.

    Więcej o Baszcie Lontowejtutaj

    Nawiguj
  • Baszta Więzienna

    Baszta Więzienna

    Baszta Więzienna w Kołobrzegu to średniowieczna wieża obronna, zbudowana w XIV wieku. Stanowiła element średniowiecznego systemu miejskich murów obronnych. Z biegiem czasu zmieniła przeznaczenie. Wykorzystywano ją jako więzienie. Do obecnych czasów pozostały jedynie fragmenty.

    Więcej o Baszcie Więziennejtutaj

    Nawiguj
  • Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu

    Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu

    Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu to imponująca świątynia, której historia sięga XIV wieku. Pierwotnie gotycka budowla, wielokrotnie przebudowywana z powodu osiadania gruntu na którym ją posadowiono. Od XVI wieku do zakończenia II Wojny Światowej odebrano ją Katolikom. Po zniszczeniach II wojny światowej, została oddana Kościołowi Katolickememu i w latach pięćdziesiątych XX wieku rozpoczęto odbudowę. Dzięki staraniom Kościoła i wiernych, wnętrze bazyliki znów zachwyca wspaniałymi witrażami, ołtarzem głównym oraz licznymi detalami architektonicznymi. Jest jednym z ważniejszych zabytków Kołobrzegu i jednym z punktów na mapie pielgrzymkowej. Często odbywają się tu koncerty i wydarzenia kulturalne.

    Nawiguj
  • Średniowieczna kamienica

    Średniowieczna kamienica

    Najsarszy dom mieszkalny w Kołobrzegu. Zbudowany w XV wieku w stylu gotyckim. Styl gotycki w budownictwie świeckim troszkę różni się od znanego z budownictwa sakralnego z powodu braku strzelistych okien wypełnionych witrażami, jednak z zachowanem charakterystycznych detali. Obecny stan to efekt rekonstrukcji po zniszczeniach II Wojny Światowej.

    Nawiguj
  • Muzeum Oręża Polskiego

    Muzeum Oręża Polskiego

    Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu to placówka, która gromadzi i prezentuje eksponaty związane z historią wojskowości, zwłaszcza z okresem II wojny światowej. W muzeum znajdują się m.in. broń, mundury, pojazdy militarne oraz przedmioty codziennego użytku żołnierzy. Jest to ważne miejsce pamięci narodowej i turystyczne.

    Nawiguj
  • Pomnik Sanitariuszki

    Pomnik Sanitariuszki

    Pomnik Sanitariuszki w Kołobrzegu upamiętnia kobiety, które pełniły służbę podczas II wojny światowej, szczególnie w czasie walk o Kołobrzeg w 1945 roku. Przedstawia postać sanitariuszki, która niosła pomoc w skrajnie trudnych warunkach rannym żołnierzom , pod obstrzałem, często bez niezbędnych leków a nawet bandaży. Pomnik jest symbolem poświęcenia i odwagi kobiet w czasie wojny. Wiele poświęciło swoje życie

    Nawiguj
  • Muzeum Miasta Kołobrzeg

    Muzeum Miasta Kołobrzeg

    Muzeum Miasta Kołobrzeg to placówka, która prezentuje historię miasta od czasów średniowiecza aż po współczesność. W muzeum można zobaczyć bogatą kolekcję eksponatów związanych z kulturą, sztuką, archeologią oraz tradycjami regionu. Wśród wystaw znajdują się działa sztuki a także przedmioty codziennego użytku, związane z życiem mieszkańców Kołobrzegu na przestrzeni wieków. Planując wizytę w muzeum, warto sprawdzić, w którym dniu tygodnia wstęp jest bezpłatny.

    Nawiguj
  • Pomnik Zaślubin Polski z Morzem

    Pomnik Zaślubin Polski z Morzem

    Pomnik Zaślubin Polski z Morzem znajduje się w Kołobrzegu i upamiętnia wydarzenie z 18 marca 1945 roku, kiedy to generał Maczek, w imieniu polskioego Rządu, symbolicznie „zaślubił” Polskę z Morzem Bałtyckim. Był to gest mający na celu odzyskanie pełnej suwerenności nad ziemiami zachodnimi, które po II wojnie światowej powróciły w granice Polski. Pomnik, odsłonięty w 1963 roku, przedstawia postać generała Maczka trzymającego w ręku symboliczną obrączkę, a w tle znajduje się wizerunek mapy Polski i morza. Jest to ważny symbol narodowy, który przypomina o przynależności tych terenów do Polski. Pomnik Zaślubin Polski z Morzem znajduje się w Kołobrzegu i upamiętnia wydarzenie z 18 marca 1945 roku, kiedy to generał Maczek, w imieniu Rządu RP, symbolicznie „zaślubił” Polskę z Morzem Bałtyckim. Był to gest mający na celu odzyskanie pełnej suwerenności nad ziemiami zachodnimi, które po II wojnie światowej przypadły Polsce. Pomnik, odsłonięty w 1963 roku, przedstawia postać generała Maczka trzymającego w ręku symboliczną obrączkę, a w tle znajduje się wizerunek mapy Polski i morza. Jest to ważny symbol narodowy, który przypomina o przynależności tych terenów do Polski.

    Nie ważne czy wierzy się w przesądy ale spróbować warto - podono gdy pomyśli się życzenie i przejdzie na bezdechu przez prześwit w pomniku to życzenie się spełni. Ciekawe czy są jakieś ograniczenia ilościowe?

    Nawiguj
  • Skansen Morski

    Skansen Morski

    Skansen Morski w Kołobrzegu to muzeum na świeżym powietrzu, które prezentuje historię i tradycje związane z morzem. W skład skansenu wchodzą zabytkowe statki, łodzie rybackie oraz różne urządzenia związane z żeglugą i rybołówstwem. Eksponaty pokazują życie i pracę ludzi związanych z morzem, a także rozwój przemysłu morskiego w regionie. To miejsce, które pozwala na odkrywanie historii nadmorskiego Kołobrzegu i daje możliwość zapoznania się z dawnymi technologiami morskimi.

    Nawiguj
  • Skansen Morski

    Skansen Morski

    Skansen Morski w Kołobrzegu to muzeum na świeżym powietrzu, które prezentuje historię i tradycje związane z morzem. W skład skansenu wchodzą zabytkowe statki, łodzie rybackie oraz różne urządzenia związane z żeglugą i rybołówstwem. Eksponaty pokazują życie i pracę ludzi związanych z morzem, a także rozwój przemysłu morskiego w regionie. To miejsce, które pozwala na odkrywanie historii nadmorskiego Kołobrzegu i daje możliwość zapoznania się z dawnymi technologiami morskimi.

    Nawiguj
  • Reduta Morast

    Reduta Morast

    Reduta Morast w Kołobrzegu to XVIII-wieczna budowla obronna, która została wzniesiona w czasie wojen napoleońskich. Stanowiła część umocnień obronnych miasta. W 1807 roku miała kluczowe znaczenie podczas walk z wojskami pruskimi. Dziś jest to atrakcja turystyczna, gdzie można zobaczyć fragmenty dawnych murów i poznać historię obrony miasta w czasie różnych konfliktów. Reduta Morast jest jednym z elementów obronnych Twierdzy Kołobrzeg.

    Nawiguj
  • Reduta Solna

    Reduta Solna

    Reduta Solna to jedna z ważniejszych budowli obronnych Twierdzy Kołobrzeg. Dziś Reduta Solna jest atrakcją turystyczną, która pozwala zwiedzającym poczuć atmosferę dawnych czasów i zapoznać się z historią obrony miasta.

    Nawiguj
  • Poczta

    Poczta

    Budynek Poczty w Kołobrzegu to jeden z zabytkowych obiektów miasta, wzniesiony na początku XX wieku w stytlu neorenesansowym. Wnętrze poczty również ma swoją historyczną wartość, a sama budowla jest ważnym punktem na mapie Kołobrzegu, łączącym funkcje użyteczności publicznej z pięknem architektonicznym.

    Nawiguj
  • Wieża Ciśnień

    Wieża Ciśnień

    Wieża ciśnień w Kołobrzegu to zabytkowy obiekt, który został zbudowany w 1900 roku. Ma 26 metrów wysokości i pełnił funkcję zapewnienia odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym miasta. Wieża charakteryzuje się architekturą neogotycką, z ceglaną elewacją i charakterystycznym, smukłym kształtem. Dziś stanowi atrakcję turystyczną, a na jej szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się piękna panorama Kołobrzegu i okolic. Wieża ciśnień jest jednym z symboli miasta, łączącym funkcję techniczną z walorami estetycznymi.

    Nawiguj
  • Żródło wody słonej

    Żródło wody słonej

    Kołobrzeskie żródła wody słonej znane są z okresu przedhistorycznego. Prawdopodobnym jest, że ekspoloatowano je już w VII wieku. Zainteresowamoe tym bogactwem wykazywał Mieszko I

    Nawiguj
  • Dworzec kolejowy w Kołobrzegu

    Dworzec kolejowy w Kołobrzegu

    Kołobrzeska stacja została oficjalnie otwarta 1 czerwca 1859 roku. W roku 1945 w czasie bitwy o Kołobrzeg w rejonie dworca toczyły się ciężkie walki. Niemcy użyli w działaniach bojowych pociąg pancerny. W dniu 17 marca 1945 roku Wojska Polskie przypuściły atak, w nocy zdobywając dworzec.

    Naprzeciwko dworca znajduje się Miejska Informacja Turystyczna i postój taksówek. W poblożu jest też przystanek autobusowy komunikacj miejskiej oraz przystanek busów do miejscowości satelitarnych.

    Nawiguj
  • Pomnik rybaka

    Pomnik Rybaka w Kołobrzegu upamiętnia długą tradycję rybołówstwa w regionie. Został odsłonięty w 1966 roku. przedstawia postać rybaka trzymającego w ręku sieć. Pomnik oddaje hołd wszystkim rybakom i ich ciężkiej pracy, którzy przez wieki zmagali się z morzem, przyczyniając się do rozwoju Kołobrzegu jako portu rybackiego. Pomnik znajduje się w porcie, nieopodal kapitanatu i jest popularnym punktem wśród turystów odwiedzających miasto.

    Nawiguj
  • Wejście na kołobrzeskie molo

    Wejście na kołobrzeskie molo

    Wejście na molo znjaduje się przy promenadzie nadmorskiej. W ciągu dnia wstęp na molo jest płatny Bilet można kupić w kasie tradycyjnej lub automatycznej. W godzinach nocnych bramki są otwarte a przebywanie na molo bezpłatne

    Nawiguj
  • Pomnik kuracjuszki

    Pomnik kuracjuszki

    Pomnik Kuracjuszki w Kołobrzegu to rzeźba, która znajduje się w centrum miasta, a jej głównym elementem jest figura kobiety, przedstawiająca kuracjuszkę. Pomnik nawiązuje do tradycji uzdrowiskowych Kołobrzegu, który od XIX wieku jest znanym miejscem leczenia i rehabilitacji. W Kołobrzegu znajduje się wiele sanatoriów a ruch turystyczny w głównej mierze oparty jest na kuracjuszach,

    Nawiguj
  • Promenada

    Promenada

    Promenada biegnąca przez kołobrzeską dzielnicę kurortową z wieloma sanatoriami i apartamentowcami. Ulubioną atrakcją turystyczną jest fontanna która godzinach wieczornych jest kolorowo podświetlona. Przy fomyannie znajdują się pomniki uczłowieczonych mew - rodzinka: Marian Turysta z Mietkiem Juniorem i Marlenka vel Marylka

    Nawiguj
  • Ekopark Wschodni

    Ekopark Wschodni

    Przystanek Ekoparku znajduje się w pięknym miejscu z widokiem na Morze i jezioro. Ławeczki i miejsca do przypięcia rowerów czynią to miejsce przyjaznym.

    Nawiguj
  • Miejsce odpoczymku rowerzystów i pieszych

    Miejsce odpoczymku rowerzystów i pieszych

    Nadmorska ścieżka widokowa biegnąca z Kołobrzegu do Ustronia Morskiego stanowi dróżkę pieszo rowerową. Jako ścieżka rowerowa stanowi element szlaku rowerowego EuroVelo 10 biegnącego dookoła Bałtyku.

    Nawiguj
  • Punk widokowy ma Plaży Zachodniej

    Punk widokowy ma Plaży Zachodniej

    Od strony zachodniej od portu rozciąga się przepiękna plaża. Największą jej zaletą jest mniejsze obciążenie ruchem turystycznym dzięki czemu plażowanmie i spacery brzegiem morza są przyjemniejsze. Zejscie na plaże zbudowano w formie platformy widokowej z ławeczkami. O zachowaniu bezpiczeństwa przypomina figurka uczlowieczonej mewy zwanej Marianem Ratownikiem

    Gdzie są Mewy Mariany -mapa z funkcją nawigacji

    Nawiguj
  • Fontanna zwana Szczęki Prezydenta

    Fontanna zwana Szczęki Prezydenta

    Fontanna „Szczęki Prezydenta” w Kołobrzegu to atrakcja turystyczna. Stanowi formę artystyczną, nawiązującą do szczęk rybich, symboliozujących powiązanie z morzem, historią pełną wojen oraz walki z siłami natury z jakimi borykali się ludzie żyjących ze wszystkiego co daje morze. Humorystycznie powiązano z postacią prezydenta. Kontrowersyjna nazwa, ciekawa forma atystyczna fontanny oraz umieszczenie w ładnym parku, zachęcają do cząstych odwiedzin przez turystów i mieszkańców. Należy zaznaczyć, że sama fontanna nie ma głębszego, oficjalnego powiązania z żadnym prezydentem.

    Nawiguj
  • Fontanna Dmuchawiec

    Fontanna Dmuchawiec

    Fontanna mająca obrazować dmuchawca, czyli mniszka lekarskiego lub inaczej mniszka zwyczajnego. Po zmroku przepięknie oświetlona, w gorące dni dająca ukojenie oraz urokliwy park w który się znajduje, czyni ją celem dla kuracjuszy, turystów i mieszkańców

    Nawiguj